OTS i Tibia
1. Otwieramy program Photoshop.
2. Tworzymy nowy dokument o wymiarach rangi i przezroczystym tłem.
File / New (Plik » Nowy) lub wciskamy klawisze Ctrl + N
W oknie które się pojawi, wpisujemy właściwości nowego dokumentu. W tym konkretnym przypadku możecie posłużyć się takimi jak ja. Pamiętaj o zaznaczeniu opcji Transparent w sekcji Contents. To sprawi, że dokument nie będzie zawierał tła - będzie przezroczysty. Gotową rangę będzie można wrzucić na forum z dowolnym tłem.
Mamy stworzony nowy dokument. Jako że jego rozmiar jest niewielki - powiększmy go, ale najpierw powiększmy jego obszar roboczy. Złap kursorem prawy, dolny róg dokumentu i przeciągnij go po skosie w prawo i w dół, tak żeby był 3 razy większy od poprzedniego.
Teraz wciśnij klawisze Ctrl + "+". Ok dokument powiększony.
3. Teraz stworzymy prostokąt, który będzie głównym filarem rangi.
Wybierz z przybornika narzędzie Rectangular Marquee Tool (Zaznaczenie Prostokątne) M.
Kliknij nim w miejscu, gdzie będzie lewy, górny róg prostokąta i nie zwalniając przycisku myszki - przeciągnij ją w miejsce gdzie bedzie prawy, dolny róg prostokąta. Zwolnij przycisk myszki. Uzyskaliśmy w ten sposób prostokątne zaznaczenie (przerywana linia)
Pora wypełnić zaznaczone pole jakimś kolorem (obojętnie jakim - potem i tak to zmienimy). W tym celu kliknij w przyborniku z narzędziami na kwadracik oznaczający kolor pierwszoplanowy (ten na wierzchu). Wybierz kolor i wciśnij OK.
Następnie wybieramy z przybornika narzędzie Paint Bucket Tool (Wiadro z Farbą) (G). Klikamy nim w środek prostkoątnego zaznaczenia.Prostkoąt wypełnił się kolorem.
4. Teraz storzymy biały obrys prostokąta - na nowej warstwie.
Najpierw więc utworzymy nową warstwę. W tym celu kliknij małą ikonkę w panelu z warstwami na dole Create a new layer. Widzimy, że program stworzył nową warstwę gotową do edycji (zaznaczona na niebiesko). Nazwijmy ją obrys - będzie ją łatwiej zlokalizować, kiedy warstw przybędzie. Aby ją zmienić - dwukrotnie kliknij na nazwie warstwy i kiedy bedzie gotowa do edycji - wpisz swoją.
Teraz zrobimy obrys.
Wybieramy z menu programu: Edit » Stroke (Edycja » Obrysuj). W oknie które się pojawi ustawiamy takie parametry:
Klikamy OK. Prostokąt obrysowany (obrys utworzony na nowej warstwie). Będzie go można potem zmieniać niezależnie od wypełnienia.
Z racji tego, że jest słabo widoczny na tle (jasne kwadraciki) - możemy uczynić go bardziej widocznym tworząc np. ciemne tło (tylko na potzrzeby edycji - potem i tak zapiszemy obrazek bez niego).
Wiesz jak się tworzy nową warstwę - więc stwórz ją i przeciągnij myszką na sam dół w panelu z warstwami - tak żeby była położona najniżej. Następnie znanym już narzędziem do wypełnienia wypełnij ją jakimś ciemnym kolorem (np. czarnym).
Powinniśmy uzyskać coś takiego:
5. Teraz zajmiemy się wypełniniem prostokąta. Wypełnimy go gradientem przechodzącym z ciemno-niebieskiego koloru na dole, do jasno-niebieskiego na górze.
W panelu z warstwami - klikamy prawym przyciskiem myszy - warstwę z wypełnieniem prostokąta. Z menu wybieramy Blending Options (Opcje Mieszania).
W oknie które się pojawi zaznaczamy zakładkę Gradient Overlay (Nałożenie Gradientu):
Klikamy w pasek menu gradientów. Otworzy się następne okno:
Możemy wybrać któryś z gotowych gradientów, lub stworzyć swój. Więc stwórzmy.
Dwukrotnie kliknij na lewym wyznaczniku koloru (patrz strzałka na obrazku powyżej), a następnie w próbniku kolorów - wybierz ciemnoniebieski kolor. To samo zrób z prawym wyznacznikiem koloru (jasno niebieski). Kliknij OK.
Mamy teraz coś takiego:
6. Teraz zajmiemy się obrysem. Uczynimy go jakby wypukłym.
Klikamy prawym przyciskiem myszy na warstwie z obrysem i wybieramy z menu: Blendin Option (Opcje Mieszania), czyli postępujemy tak jak w punkcie 5.
Tym razem w oknie które się pojawi (Layer Style ) - zaznaczamy zakładkę Bevel and Emboss (Faza i Płaskorzeźba). Ustawiamy w niej takie parametry - podgląd.
Uzyskaliśmy efekt bardziej wypukłego obrysu.
7. Czas na napis.
Klikamy w najwyższą warstwę w panelu z warstwami i tworzymy nową wartwę i (w sposób opisany w pkt. 4). Program tworzy warstwę zawsze nad aktywną warstwą, a chcemy żeby warstwa z tekstem była najwyżej położona, żeby jej nic nie zasłaniało - stąd przed stworzeniem warstwy dla tekstu musimy kliknąć w najwyższą wartswę (aktywować ją).
Dobra jeżeli już ją stworzyłeś - przechodzimy do pisania.
Wybieramy z przybornika Horizontal Type Tool (Tekst Poziomy) (T).
Oczywiście dobór czcionki, jej wielkość, kolor - można ustawić inne, ale w tym przykładzie zastosowałem takie jak na obrazku powyżej.
Klikamy w miejscu gdzie będzie zaczynał się tekst i wpisujemy nazwę rangi.
W podmenu, czyli menu narzędzia ustawiamy takie parametry:
Oczywiście dobór czcionki, jej wielkość, kolor - można ustawić inne, ale w tym przykładzie zastosowałem takie jak na obrazku powyżej.
Klikamy w miejscu gdzie będzie zaczynał się tekst i wpisujemy nazwę rangi.
Teraz możemy jeszcze sprawić, że napis będzie rzucał cień.
Klikamy prawym przyciskiem myszy na warstwie z napisem i wybieramy z menu: Blendin Option (Opcje Mieszania), czyli postępujemy tak jak w punkcie 5 i 6.
Zaznaczamy zakładkę Drop Shadow (Cień) i ustawiamy w niej takie parametry - Podgląd
Mam Nadzieje Że się przyda
Offline